Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Başparmak Hipoplazisi

Başparmak Hipoplazisi


Başparmak hipoplazisi tamamen yokluktan hafif bir hipoplaziye kadar değişen geniş bir spektrum gösterir. Boğucu bant sendromunda kendiliğinden kopma şeklinde gelişebilir. Başparmak hipoplazisinin Üst ekstremite anomalileri içinde ağırlıklı bir yeri olan başparmak hipoplazilerinde tedavi yöntemi anomalilinin özelliği göz önünde tutularak seçilir.

Parmak ekleminin stabilite ve işlevine göre var olan başparmağın korunup korunmayacağına karar verilir. Bu eklem stabil ve fonksiyonel ise birinci parmak aralığının genişletilmesi için yumuşak doku ameliyatları, kasve tendon transferleri ve gerekli ise kemik düzeltme operasyonları yapılabilir. Eğer eklem instabil ise en uygun diğer bir parmağın başparmak yerine transferi gerçekleştirilir.

Bu girişimlerin zamanlaması tartışmalı bir konudur. Başparmağın doğumsal sorunlarına diğer sistemlerin de doğumsal sorunları eşlik edebildiği için, öncelikle yaşamsal olabilecek kalp veya böbrek anomalileri veya yarık damak-dudak gibi diğer sorunların tedavileri yapılmalıdır. Yaşamsal olabilecek bu sorunlar tedavi edildikten ve çocuk büyüme ve gelişmesi sağlandıktan sonra, başparmak sorunları ele alınabilir.

Başparmak hipoplazisi veya yokluğu olan ellerde diğer eklemlerde sertlikler ve yumuşak doku sorunları olmakla birlikte diğer parmakları transfer işlemi hastalar için oldukça önemli işlevsel kazançlar sağlar.


Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 22/08/2016

0541 241 94 90