Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Göğüs Küçültme Estetiği

Göğüs Küçültme Estetiği


Kadınların bazılarında memeler vücuda oranla aşırı büyük ve sarkık olabilir. Memenin büyük olmasının sebebi; kalıtımsal (genetik faktörler), hormonal ve / veya aşırı kiloya bağlı olabilir. Memelerin vücuda oranla büyük olması sadece estetik değil aynı zamanda medikal ve psikolojik sıkıntılara da sebebiyet verebilir.

Meme büyüklüğü ileri derecede olan kadınlarda; vücut öne doğru eğilir, sırt, boyun, omurga ağrıları, postür (duruş) bozuklukları görülür, omurga deformasyonları yaşanabilir. Saymış olduğumuz fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra; büyük göğüsler nedeniyle kadın uygun iç çamaşırı ve kıyafet bulamayabilir, sutyen askıları deri kesintisi ve iz yapar, sıcak havalarda meme altında pişik ve kaşıntı oluşumu gibi yakınmaları da görülebilir. Diğer taraftan büyük göğüslerinden dolayı kadın toplumda cinsel imalı sataşmalara maruz kalabilir, denize ve/veya havuza girerken dikkat çekmek kendisini rahatsız edebilir, kendinden utanan kadın psikolojik olarak derinden etkilenebilir.

Meme küçültme ameliyatları; normalden büyük ve sarkmış olan memeleri normal boyutlara ve dikliğine kavuşturmak için yapılan ameliyatlardır. Her operasyonun kendine özel ve genel riskleri vardır. Göğüs küçültme ameliyatlarıyla ilgili cerrahinin muhtemel riskleri ve ilgili komplikasyonları hakkında ameliyat öncesinde bilgi sahibi olunmasında yarar vardır. Meme küçültme ameliyatı düşünen hasta sigara kullanıyorsa operasyon öncesinde kesmelidir. Düzenli olarak kullandığı ilaç ve/ veya ilaçlar ( şeker, tansiyon, kan sulandırıcı vs.) varsa bunu yine operasyonu yapacak estetik cerrahi doktoru ile paylaşmalıdır. Gerekli görülen ilaçlara zaten ameliyatı yapacak estetik plastik cerrahi doktoru operasyondan makul süre önce ara verdirecektir.

Ameliyatı gerçekleştiren Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı’nın iyileşme dönemi sırasındaki takiplerine ve tavsiyelerine titizlikle uymakla komplikasyon riskini azaltmak mümkündür. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatlarında birçok cerrahi teknik mevcuttur. Uygulanacak teknik memenin büyüklüğüne, şekline ve cerrahın tercihine göre değişir. Ameliyat yaklaşık 2–3 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Hastalar dikiş bölgelerindeki pansumanlarla, sporcu sutyeni şeklinde elastik özel bir sutyen giyerek 3–7 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler.

Göğüs Küçültme Estetiği Videoları

Göğüs Küçültme Estetiği için Sık Sorulanlar

Meme küçültme estetiği nedir?
Meme küçültme estetiği; vücut ile dengeli bir meme büyüklüğü elde etmek veya aşırı büyük ölçülerde olup da rahatsızlık veren memelerdeki yağ, glandüler doku ve cilt fazlalıkların alınması işlemidir.
Meme küçültme estetiği için kimler uygun adaydır?
Meme büyüklüğünün normal standartların üstünde olduğu, bu sebeple fiziksel aktivitesi kısıtlanan kişiler, memenin aşırı büyük olmasının verdiği ağırlık nedeniyle bel, boyun ve omuz ağrısı çekenler, ağır ve sarkık göğüsleri destekleyen sutyen askıları nedeniyle sıkıntı yaşayanlar, memelerinin altında kalan bölgede ileri seviyede cilt tahriş problemi yaşayanlar ile büyük göğüslere sahip olmaktan dolayı sosyal ve psikolojik olarak rahatsızlık hissedenler bu ameliyat için uygun adaylardır.
Meme küçültme operasyonundan sonra iz kalır mı?
Meme küçültme operasyonundan sonra kullanılacak tekniğe göre ters “T”, anahtar deliği, “J” vb şekillerde iz kalabilir. Başlangıçta kızarık oldukları için fark edilir olan bu izler zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Bu belli belirsiz izin bir kısmı göğüs altı kıvrımında, bir kısmı da göğüs ucu çevresinde kalacağından kişi için rahatsızlık vermez.
Meme küçültme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Ameliyat öncesinde yapılması gereken rutin tahlillerin dışında hekimin gerekli görmesi durumunda mamografi ve ultrasonografi de yapılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı düşünen hasta sigara kullanıyorsa operasyon öncesinde kesmelidir. Düzenli olarak kullandığı ilaç ve/ veya ilaçlar ( şeker, tansiyon, kan sulandırıcı vs.) varsa bunu yine operasyonu yapacak estetik cerrahi doktoru ile paylaşmalıdır. Gerekli görülen ilaçlara zaten ameliyatı yapacak estetik plastik cerrahi doktoru operasyondan makul süre önce ara verdirecektir.
Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?
Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatlarında birçok cerrahi teknik mevcuttur. Uygulanacak teknik memenin büyüklüğüne, şekline ve cerrahın tercihine göre değişir. Ameliyat yaklaşık 2–3 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Hastalar dikiş bölgelerindeki pansumanlarla, sporcu sutyeni şeklinde elastik özel bir sutyen giyerek 3–7 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler.
Meme küçültme estetiğinde ideal ölçü nedir?
Meme küçültme estetiğinde idealizim dediğimiz olgu; memelerin vücut boyut ve genel görünümdeki orantıların hesaplanarak ebadın planlanması, şekillendirme ve ihtiyaç varsa dikleştirmedir. Küçültme ameliyatı ile memeler; mevcut büyüklükleri ve sarkıklık derecesi, kişinin vücut ölçüleri ve diğer faktörler dikkate alınarak yeniden şekillendirilir. Sonuç olarak, uygulanan bu estetik meme küçültme ameliyatı ile memeler küçültülerek normal boyutlarına ulaşır ve şekil olarak da dikleştirilerek estetik bir görünüme kavuşurlar.
Meme küçültme estetiği için uygun mevsim ne zamandır?
Meme küçültme her mevsimde yapılabilir bir estetik operasyondur.
Meme küçültme ameliyatı emzirmeyi engeller mi?
Meme küçültme ameliyatında meme bezlerinin bir kısmı alınmak durumundadır. Bu nedenle süt verme fonksiyonunda bir azalma olabilir. Bu kayıpların miktarı, memenin büyüklüğü, sarkıklığı ve uygulanan cerrahi teknikle ilişkilidir. Bazı tekniklerde süt verme fonksiyonlarında çok büyük kayıplar meydana gelmezken; bazılarında süt verme ve emzirme imkansız hale gelir.
Meme küçültme estetik amaçla yapılan bir operasyon mudur?
Büyük göğüslerin neden olduğu sağlık sorunları nelerdir?
Normalden büyük göğüsler kişiyi sosyal, psikolojik ve sağlık açısından kısıtlayabilmektedir. Memeler büyüdükçe sırt ve boyuna uygulanan yük artmakta, bu sebeple ağrı oluşmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda meme altında kötü koku ve pişiklere rastlanmaktadır. Sosyal hayatta özellikle kıyafet seçimi ve spor konularında büyük memeli kişiler zorluk yaşamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı meme küçültme ameliyatlarına sadece estetik amaçlı yapılan bir operasyondur demek doğru olmaz.
Meme küçültme ameliyatı meme kanserine sebep olur mu?
Meme küçültme operasyonlarında meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için kanser oluşma ihtimali azalmaktadır. Meme küçültme ameliyatı gerçekleşmiş olsun ve ya olmasın, kişi her hangi bir dönemde meme kanseriyle karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple ameliyata bağlı kalınmaksızın riskleri azaltmak için meme kontrolleri düzenli olarak kişi tarafından yaptırılmalıdır.
Meme küçültme ameliyatının bir yaş sınırı var mıdır?
Meme küçültme ameliyatı için meme gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Özel bir durum yok ise genellikle 18-20 yaş üzeri yapılan bir operasyon olup; üst yaş sınırı yoktur.
Meme küçültme ameliyatı doğum öncesi mi sonrası mı yapılmalıdır?
Emzirmeyi engellemeyecek teknikler uygulandığında gebelik öncesi ve ya sonrası yapılması arasında bir fark yoktur.

Göğüs Küçültme Estetiği için Fiyat İste
Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 29/07/2016

0541 241 94 90