Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
İncele
RANDEVU İSTE
Yeni randevu talebi
Alttaki alanları doldurun ve gönder butonuna basın. Randevu talebiniz ile ilgili en kısa sürede size ulaşacağız.
Aydınlatma ve Rıza Metni - Kullanım Koşullarını okudum, anladım ve kabul ediyorum.
Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe (Abdominoplasti)


Karın bölgesindeki deformasyonlar (sarkma, çatlak, aşırı yağ birikimi ile buna bağlı bombeleşme vb.) kişinin bedensel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkiler. Karın bölgesindeki bu deformasyonların pek çok farklı sebebi olabilir. Özellikle hamilelik sonrası karın bölgesi deforme olur. Yaşanan gebelik süreci ve sonrasındaki dönemde karın derisi bollaşır ve çatlar. Hormonal değişimler, genetik yatkınlık, sık kilo alıp vermek ve/veya durağan bir yaşam tarzı yine başlıca karın deformasyonu nedenleri arasında sayılabilir.

Karın duvarını oluşturan bağ dokusu gevşer ve karın duvarı öne doğru bir çıkıntı yapar. Adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan ancak karın bölgesinde diyet ve egzersizle gideremedikleri fazla yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip kadın ve erkeklerdir.

Karın estetiği (abdominoplasti) , orta ve alt karın bölgesinde fazla yağ ve sarkmış cildin alındığı, karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı cerrahi bir işlemdir. Karın estetiği (karın germe) ameliyatı mini karın germe veya tam karın germe yöntemleri ile yapılır. Karın germe operasyonu için hangi yönteme uygun olunduğuna estetik ve plastik cerrahi uzmanının yapacağı ön muayene ile karar verilir.

Her operasyonun kendine özel ve genel riskleri vardır. Karın germe (karın estetiği) ameliyatlarıyla ilgili cerrahinin muhtemel riskleri ve ilgili komplikasyonları hakkında ameliyat öncesinde bilgi sahibi olunmasında yarar vardır. Abdominoplasti (karın germe) ameliyatı düşünen hasta sigara kullanıyorsa operasyon öncesinde kesmelidir. Düzenli olarak kullandığı ilaç ve/ veya ilaçlar ( şeker, tansiyon, kan sulandırıcı vs.) varsa bunu yine operasyonu yapacak estetik cerrahi doktoru ile paylaşmalıdır. Gerekli görülen ilaçlara zaten ameliyatı yapacak estetik plastik cerrahi doktoru operasyondan makul süre önce ara verdirecektir. Karın germe ameliyatında karşılaşılabilecek komplikasyonlar arasında; ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşması, karın bölgesinde kirli sıvı ve kan birikmesi nadiren görülebilir. Bu sıkıntılar antibiyotik kullanımı ve drenlerle ortadan kaldırılabilmektedir. Ameliyatı gerçekleştiren Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı’nın iyileşme dönemi sırasındaki takiplerine ve tavsiyelerine titizlikle uymakla komplikasyon riskini azaltmak mümkündür.

Karın estetiği operasyonu genel anestezi ile gerçekleştirilir ve yaklaşık 2–3 saat kadar sürebilir. Ameliyat sonrasında hastalara özel bir korse giydirilerek aynı gün veya ertesi gün hastalar taburcu edilir.

Karın estetiği (karın germe) ameliyatı sayesinde gevşemiş karın kasları gerginleştirilir, fazla yağlanmış ve çatlamış bu nedenle de bollaşmış, sarkmış karın derisi gergin ve estetik görünümlü bir hale getirilir. Ayrıca karın estetiği (abdominoplasti) ile deri elastikiyetleri genellikle şişmanlığa bağlı olarak kaybolmuş yaşlı kişilerin, karın görünümlerini düzeltmek için de etkili olmaktadır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Videoları

Karın Germe (Abdominoplasti) için Sık Sorulanlar

Karın bölgesindeki deformasyonların nedeni nedir?
Karın bölgesindeki deformasyonlar (sarkma, çatlak, aşırı yağ birikimi ile buna bağlı bombeleşme vb.) kişinin bedensel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkiler. Karın bölgesindeki bu deformasyonların pek çok farklı sebebi olabilir. Özellikle hamilelik sonrası karın bölgesi deforme olur. Yaşanan gebelik süreci ve sonrasındaki dönemde karın derisi bollaşır ve çatlar. Hormonal değişimler, genetik yatkınlık, sık kilo alıp vermek ve/veya durağan bir yaşam tarzı yine başlıca karın deformasyonu nedenleri arasında sayılabilir.
Karın estetiği nedir?
Karın estetiği (abdominoplasti) , orta ve alt karın bölgesinde fazla yağ ve sarkmış cildin alındığı, karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı cerrahi bir işlemdir.
Karın estetiği yöntemleri nelerdir?
Karın estetiği (karın germe) ameliyatı mini karın germe veya tam karın germe yöntemleri ile yapılır. Karın germe operasyonu için hangi yönteme uygun olunduğuna estetik ve plastik cerrahi uzmanının yapacağı ön muayene ile karar verilir.
Karın estetiği için uygun adaylar kimlerdir?
Karın estetiği ihtiyacı olan kişide, karın duvarı gevşer ve esneyerek karın duvarı öne doğru bir çıkıntı yapar. Adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan ancak karın bölgesinde diyet ve egzersizle gideremedikleri fazla yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip kadın ve erkeklerdir.
Karın estetiği ameliyatı öncesi değerlendirme nasıl olur?
Ameliyat öncesi değerlendirme plastik cerrahın, hastayla yapacağı görüşme ve hastayı muayenesi sonucunda gerçekleşir. Hastanın genel sağlık durumu, karın bölgesinin durumu, karındaki bombelik, deri fazlalığı, çatlakların yaygınlık derecesi, yağlanma ve sarkma gibi tespitler hekim tarafından yapılır.
Tam karın germe nedir?
Karın duvarının alt kıvrımı hizasında yatay şekilde seyreden ve leğen kemiklerinin üst-ön çıkıntılarına kadar uzanan bir kesi yapılır. Karın derisi karın kaslarından karın üst bölümüne kadar ayrılır. Göbek çukuru çevresinden yapılan bir kesi ile göbek yerinde bırakılır. Sonra karın derisi aşağıya doğru gerilerek deri altı yağ dokusu ile birlikte fazlası çıkarılır. Karın derisi gerildiği zaman göbek nereye denk geliyorsa o noktadan bir delik açılarak özel bir teknikle göbek çukuru dışarı ağızlaştırılır. Cilt dikilmeden ve göbek ağızlaştırma işleminden önce genişlemiş ve yayvanlaşmış olan karın duvarı orta hatta ve yukarıdan aşağı yapılan özel takviye dikişleriyle toplanır ve sağlamlaştırılır. Daha sonra cilt kesisi estetik olarak dikilir. Dikiş hattı bikini içinde kalacak şekilde kesi planlaması önceden yapılır. Karın duvarı (kasları) ve cilt gerilirken belin yan kısımlarının ve kasık bölgesinin de gerilmesini sağlayıcı şekilde dikişler konulur.
Mini karın germe nedir?
Karın derisi kaslardan ayrılmaz sadece göbek altı bölgesinde ve alt karın kıvrımı üzerinden taşan ya da sarkan deri ve deri altı adacığı çıkarılır. Yapılan kesi sezaryan ameliyatı kesisinden biraz daha uzun olup leğen kemiklerine kadar uzanmaz. Bu işlemden önce genellikle göbek altı ve göbek üstü deri altındaki yağ birikimlerine liposuction uygulanır. Bu yöntem karın derisinde çatlaklar olmayan orta veya hafif derecede yağ birikintisi ve minimal sarkma olan olgular için daha çok tercih edilen bir yöntemdir.
Karın germe öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Abdominoplasti (karın germe) ameliyatı düşünen hasta sigara kullanıyorsa operasyon öncesinde kesmelidir. Düzenli olarak kullandığı ilaç ve/ veya ilaçlar ( şeker, tansiyon, kan sulandırıcı vs.) varsa bunu yine operasyonu yapacak estetik cerrahi doktoru ile paylaşmalıdır. Gerekli görülen ilaçlara zaten ameliyatı yapacak estetik plastik cerrahi doktoru operasyondan makul süre önce ara verdirecektir.
Aşırı kilo alıp verme ve/veya
hamilelik sonrasında karında oluşan çatlaklardan karın germe ile kurtulunabilir mi?
Göbek altında kalan çatlaklardan cerrahi ile kurtulmak mümkün iken; göbek üstü, kalçalar ve beldeki çatlaklar için cerrahi olarak yapılacak bir şey yoktur.
Karın estetiği sonrası çok fazla iz kalır mı?
İzin durumu karın bölgesindeki sarkıklıkla doğru orantılıdır. Sarkıklık düzeyi arttıkça iz de uzun olacaktır. Bu iz zamanla belli belirsiz olacak ve çamaşır altında kalacak olup rahatsızlık vermeyecektir.
Karın estetiğinde genel anestezi mi yoksa lokal anestezi mi gerekir?
Karın estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır.
Doğumdan ne kadar bir zaman sonra karın estetiği ameliyatı olabilirim?
Doğumdan en az 6 ay en fazla bir yıl gibi bir sürecin geçmiş olması gerekir ki; burada önemli olan nokta karın bölgesinin doğum sonrası doğal sürecinde toparlanmışlığı ve de emzirme sürecinin bitmiş olmasıdır.
Karın estetiği operasyonundan sonra tekrar hamile kalabilir miyim?
Karın estetiği operasyonu hamile kalmaya engel değildir. İkinci bir gebelik planlanıyorsa; bu da tamamlandıktan sonra operasyonun gerçekleştirilmesi daha sağlıklı olacaktır.
Karın estetiğinin avantajları nelerdir?
Karın estetiği, bozulmuş ve deforme olmuş anatomik yapıların onarılması, aynı zamanda pek çok fonksiyonel bozukluğunda tedavi edilmesi demektir. Özellikle doğum sonrası karın duvarı genişlemiş, zayıflamış ve sarkmış olan bayanlarda iç organlarda da kaçınılmaz bir şekilde sarkmalar; bu sarkmalara bağlı dolaşım bozukluğu ve bir takım fizyopatolojik değişiklikler ortaya çıkabilmektedir. Örneğin dispepsi dediğimiz hazımsızlık ve gaz şikayetleri birçok kadında doğum sonrası karşılaşılan durumlardır. Öte yandan rahim, mesane ve vajen duvarlarındaki zayıflama ve sarkmalar sonucunda birçok doğum yapmış bayanda idrarını kontrol edememe ve cinsel haz yetersizliği gibi bulgulara sıklıkla rastlanır. Bu yakınmaların çoğu, bizzat bunlara yönelik medikal ve cerrahi tedavilerle birlikte yapılacak bir karın germe operasyonu ile büyük ölçüde düzelecektir.

Karın Germe (Abdominoplasti) için Fiyat İste
Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Güncelleme: 14/09/2015

0541 241 94 90