bareback gay porn
hentai sex
milf videos

parmak ağrıları

Karpal Tünel Sendromu

 Karpal Tünel Sendromu
Bilekte, karpal tünel denilen bir alan vardır. Tünelin içinden; başparmak, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağını duyusunu ve başparmağın bazı hareketlerini sağlayan median sinir ile önkoldan ele doğru uzanan 9 tendon geçer. Tünelin çatısını transvers karpal bağ adı verilen bir bağ tarafından oluşturur. Karpal tünelin, normal basıncının bir nedenle artması sonucunda, sinir üzerine bası olur ve sinirin çalışması engellenir. Elde ve parmaklarda ağrı, uyuşma ve elektriklenme ile ortaya çıkan karpal tünel sendromu gelir.

Karpal tünel sendromu neden olur?
Genellikle nedeni bilinmemektedir. Ancak, bazı faktörlerin tünel içindeki basıncın artmasına neden olduğu bilinmektedir;
1)Tünel içinden geçen tendonların, tekrarlayan el hareketleri ile yıllar içerisinde yıprandığı, buna bağlı kalınlaşma gösterdiği ve sinir üzerine baskı yapabildiği,
2)Bu bölgedeki kırık veya çıkıkların tünele doğru çıkıntı oluşturabildiği,
3)Özellikle hamilelikte görülebilen sıvı tutulumunun basıncı arttırdığı bilinmektedir.

Bulgular nelerdir?
 Karpal Tünel Sendromu - AğrıMedian sinirin duyusunu sağladığı alanlarda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma uykudan uyandıracak şekilde başlar. Zaman içerisinde araba kullanma, gazete okuma gibi aktiviteler esnasında gün içerisinde de kendini hissettirir. Ellerden bazı objeler düşmeye başlar. Daha ileri dönemlerde parmaklarda duyu kaybı ve başarmakta kas zayıflığı gelişir.

Tedavisi nasıldır?
Erken tanı ve tedavi, sinir hasarının devam etmesini engellemektedir. Tanıda; ‚çeşitli klinik değerlendirmeler ve elektromiyografik (EMG) çalışmalar kullanılmaktadır.

Tedavide; Erken dönemde bulgular bazı yöntemlerle sonlandırılabilir.
* Sinirin üzerindeki basıncı; azaltmak için uygun bir atel
* İlaç tedavisi
* Egzersiz ve fizik tedavi
* Bulgular şiddetli olduğunda veya diğer tedavi yöntemleri ile düzelmediğinde, transvers karpal bağın cerrahi yöntemle gevşetilmesi siniri rahatlatmaktadır. Bu bağın kesilmesi tünel içindeki basıncın azalmasına yol açar. tünel içinde basıncı artıran tümör, tendon kılıflarındaki kalınlaşma, sinir kılıfında sertleşme gibi durumlar söz konusu ise nedene yönelik cerrahi işlem de bu sırada yapılır.

parmak ağrıları
 

Adres: Esentepe Mah. FSM Bulvarı Gürler Caddesi No:6 Nilüfer Bursa Bu sayfayı paylaşın:
Telefon: 0224 241 94 94 - 243 73 52 - 243 73 53
Email: E-posta göndermek için tıklayınız Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 

YASAL UYARI
Bu site Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Ayrıca yine yasa ve yönetmelikler gereği ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflar ve ameliyatlarla ilgili detaylı bilgiler verememekteyiz